W Zespole Szkół Nr 26 w Toruniu realizowany jest projekt „Wszystkie dzieci równe są” – poszerzenie ofert zajęć dodatkowych wyrównujących szanse edukacyjne niepełnosprawnych przedszkolaków w Toruniu.

Dzieci uczęszczające do specjalnych oddziałów przedszkolnych „Czerwone jabłuszko” przy naszym Zespole zostały objęte dodatkowymi zajęciami z zakresu logorytmiki
i psychomotoryki.

W celu stworzenia jak najlepszych warunków do prowadzenia tych zajęć zostało przygotowane nowe pomieszczenie tzw. „Mieszkanko”. Jest to sala dydaktyczna przystosowana do prowadzenia zajęć imitujących czynności domowe takie jak: praca w kuchni, przebieranie się, przyjmowanie gości itd. W ramach projektu wyposażyliśmy tę salę w atrakcyjne pomoce dydaktyczne, sprzęt audio oraz komputerowy. Dodatkowo zakupiliśmy bogaty zestaw instrumentów muzycznych, płyt CD ze specjalistyczną muzyką do wykorzystania podczas logorytmiki. Całości dopełnia zestaw dużych kształtek do zabaw psychomotorycznych. „Mieszkanko” zostało umeblowane zestawem szaf specjalnie zaprojektowanych i wykonanych przez firmę „Prestige Olejnik” dostosowanych do potrzeb i możliwości dzieci biorących udział w projekcie.

Galeria „Mieszkanka” i kształtek

Aby podwyższyć kompetencje i umiejętności nauczycieli realizujących ww. zajęcia zostali oni przeszkoleni w postaci następujących form doskonalenia:

• Szkolenie z zakresu „Psychomotoryki Empowermentu” (6 nauczycieli)
  • Studia podyplomowe z logorytmiki (4 nauczycieli)

Zajęcia z zakresu psychomotoryki i logorytmiki odbywają się 3 razy w tygodniu w niewielkich grupach (2-3 osobowych). Dzięki bogatemu wyposażeniu specjalnie dedykowanej tym zajęciom sali „Mieszkanka” są one dla dzieci bardzo atrakcyjne i efektywne (rozwijają sprawność psychomotoryczną, wpływają korzystnie na rozwój mowy, umuzykalniają).

Poza ww. zajęciami zorganizowaliśmy warsztaty edukacyjne dla wszystkich oddziałów specjalnych podsumowujących dotychczasowe osiągnięcia dzieci:

• Warsztaty psychomotoryczne „Nasze przedszkole”
  • Warsztaty logorytmiczne „Czerwone jabłuszko”

Galeria do warsztatów psychomotorycznych

Galeria do warsztatów logorytmicznych