W Szkole Przysposabiającej do Pracy można wyróżnić następujące rodzaje zajęć:

Funkcjonowanie osobiste i społeczne - w ramach zajęć uczniowie rozwijają umiejętności z zakresu porozumiewania się, komunikacji, poruszania w środowisku, kształtowania kompetencji społecznych, podtrzymywania umiejętności szkolnych.

Przysposobienie do pracy - w ramach zajęć uczniowie zdobywają praktyczne umiejętności wykonywania różnych czynności pracy, od przygotowania miejsca pracy, poprzez wykonywanie pracy w określonym czasie, aż do ukończenia i porządkowania miejsca pracy. Można wyróżnić następujące rodzaje zajęć:

• kulinarne
  • gospodarstwa domowego
  • stolarskie
  • krawieckie
  • ogrodnicze
  • przygotowywanie ozdób dekoracyjnych i pamiątkarskich.

W ramach przysposobienia do pracy realizowane są również zajęcia praktyczne odbywające się w siedzibach różnych zakładów i firm na terenie miasta Torunia:

• Przedsiębiorstwo Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa TORSEED S.A w Toruniu,
  • Hotelik w Centrum w Toruniu,
  • Dom Pielgrzyma w Toruniu,
  • Firma NOMET w Toruniu,
  • Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu.

Wychowanie fizyczne - w ramach zajęć uczniowie wykonują ćwiczenia na miarę swoich możliwości i korzystają ze sprzętu specjalistycznego znajdującego się na terenie szkoły.

Uczniowie mogą korzystać również z następujących zajęć:

Zajęcia rewalidacyjne - podczas których uczniowie kształcą umiejętności z zakresu: samoobsługi, terapii ruchowej, zajęć logopedycznych, rozwijania procesów poznawczych, rozwijania kompetencji społecznych i elementów doradztwa zawodowego.

Zajęcia sportowe - podczas zajęć uczniowie korzystają ze sprzętu rehabilitacyjnego znajdującego się na terenie szkoły.

Zajęcia kształtujące kreatywność w ramach, których organizowane są:

• zajęcia plastyczne,
  • zajęcia gry planszowe,
  • zajęcia muzyczno-ruchowe
  • zajęcia teatralne, w ramach których działa grupa teatralna pn. "BEZ KURTYNY".